FIAP، فدراسیون بین المللی هنر عكاسی

FIAP ، فدراسیون بین المللی هنر عكاسی، توسط دکتر Van de Wijer بلژیکی در سال 1946 پایه گذاری شد و از آن سال تا کنون واسطه ای بوده است برای برقراری ارتباط بین موسسات ملی عکاسی در کشورهای مختلف جهان. اولین کنگره ی این فدراسیون که جلسه ی رسمی تشکیل ان نیز بود در سال 1950 در شهر برن سوئیس با شرکت 10 نماینده از کشورهای مختلف تشکیل شد.

FIAP به عنوان عضو اجرایی با موسسات ملی عکاسی در سراسر جهان همکاری نزدیک دارد كه تعداد انها به بیش از 85 موسسه در 5 قاره می رسد؛ فیاپ همچنین نماینده ی نزدیک به یک میلیون عکاس است. هرگونه جهت گیری سیاسی، ایدئولوژیك و نژادی در فعالیت های FIAP غیر قانونی است.

فیاپ در سطح جهانی فعالیت دارد. وظیفه ی اصلی ان اعتلای عكاسی است و در این راستا چند هدف را دنبال می كند كه از ان جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد:
رشد و پرورش روح عكاسی در سرتاسر جهان، بالا بردن سطح فرهنگ شهروندان به منظور همكاری برای ارتقای عكاسی چه در زمینه ی هنری و چه فنی و همچنین تلاش در جهت تحكیم صلح در جهان.

یكی از برنامه های فیاپ برگزاری مسابقات دو سالانه است. این مسابقات كه در كشورهای عضو برگزار می شود دارای ویژگی هایی است كه ان را از دیگر مسابقات بین المللی تحت حمایت فیاپ متمایز می سازد. در این مسابقات كه تعداد شركت كنندگان ان اكنون به 40 كشور می رسد، عكس ها نه تنها جداگانه بلكه به شكل جمعی نیز بررسی می شوند. به این معنی كه هر مجموعه از هر كشور باید از نظر محتوا، تكنیك و روش ارائه منسجم باشد. این هماهنگی ی سه گانه است كه از طرف بازدیدكنندگان ارزشمند شمرده می شود و همچنین باعث می شود دوسالانه های فیاپ در حد دیگر فعالیت های هنری تاثیرگذار باشد. "جام جهانی عكاسی" نیز از دیگر مسابقاتی است كه برگزاركننده ی ان فیاپ است.

فیاپ با حفظ هدف ارتقا هنر عكاسی و همچنین به منظور پرداختن به بعضی مشكلات جهانی، مستقلا یا با همكاری دیگر موسسات مسابقات متعددی برگزار كرده است كه از میان انها می توان عناوین زیر را برشمرد:
دنیایی برای همه(One world for all) ، كار و تفریح (Work and leisure)، كودكان امروز-امید فردا(Children of today, hope for the future). این فدراسیون سابقه ی همكاری با سازمان بهداشت جهانیWHO را نیز دارد.

هر ساله بیش از 100 نمایشگاه و مسابقه بین المللی با پشتیبانی فیاپ برپا می شود. این نمایشگاهها از اهمیت خاصی برخوردارند و طبق قوانین فیاپ فقط در صورتی می توانند تحت حمایت این فدراسیون باقی بمانند كه "بیشتر كشورهای جهان" دعوت داشته باشند. مواردی چون تاریخ و مدت نمایشگاه، كیفیت اثار، ورودیه، كاتالوگ و .... از طرف فیاپ تعیین می شود. این فدراسیون نمایشگاههایی كه فقط مقاصد تجاری دارند یا زمینه ی فعالیتشان محدود است را تحت حمایت قرار نمی دهد.

فیاپ تنها موسسه ی بین المللی در زمینه ی عكاسی است كه از طرف یونسكو UNESCO به رسمیت شناخته شده است و پروژه هایی نیز بنا به درخواست این سازمان انجام داده است.

از دیگر دستاوردهای فیاپ حضور در نمایشگاه بزرگ فتوكینا است كه نقش موثری در ایجاد ارتباط با دنیای عكاسی و همچنین ارتقا وجهه ی جهانی فیاپ داشته است.

69 كشور عضو فیاپ هستند؛ بلژیك، المان، اتریش، بلغارستان، دانمارك، یونان، ایتالیا، هلند، لیتوانی،رومانی، چك، تركیه، هند، بنگلادش،هنگ كنگ، مالزی، سنگاپور، ژاپن، پاكستان، افریقای جنوبی، كامرون، موریتانی، شیلی، ارژانتین، كوبا، كانادا، استرالیا از جمله ی كشورهای عضو هستند.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 2 دی 1389    | توسط: میلاد م    |    |
نظرات()