آشنایی با Iso و حساسیت

عكاسی با ISO بالا به شما كمك می كند در نور كم تا حد ممكن از تار شدن تصویر جلوگیری كنید. این خاصیت معمولاً به شما اجازه می دهد بدون فلاش عكس هایی بگیرید كه طبیعی تر به نظر می رسند.

اگرچه در دوربین ههای دیجیتال معمولی كه سنسورهای كوچكی دارند. با افزایش ISO از 100 كیفیت تصویر هم افت می كند. حقیقت این است كه هر چه ISO بیشتر باشد نویز تصویر هم بیشتر است.

همانطور كه ذكر شد با چند استثنا فقط دوربین هایDigital Single Reflex) DSR) با ISO بالا می توانند عكس های واضحی بگیرند.

بهینه سازی سنسورها

كارخانه های سازنده در حال انجام بهینه سازی هایی بر روی سنسورها هستند. یكی از این كمپانی ها Fojifilm است كه با تولید سنسورهای Super CCD به موفقیت هایی در این زمینه دست پیدا كرده است. البته همه دوربینهای ساخت كمپانی Fojifilm دارای این تكنولوژی نیستند. سنسورهای Super CCD نور بیشتری را با نویز الكتریكی كمتر می بینند. به طوریكه عكس های با ISO 400 شفافتر می شوند. و حتی عكس هایی كه با 800ــ ISO با این دوربین ها گرفته شده اند قابل قبول و قابل استفاده هستند. و عكس هایی كه 1600ــISO گرفته شده اند دارای نویز هستند ولی جزئیات كمی از تصویر از بین می رود.

مشكلات استفاده از مود حساسیت بالا

بعضی از دوربینهای یك مود برای حساسیت بالا دارند كه در نور كم فعال می شود. این مود یا وضعیت با توجه به نور به طور اتومات ISO بالاتر را انتخاب می كنند. در بعضی از دوربین های دیجیتال زمانیكه ISO بالا را انتخاب می كنید به طور اتومات رزولوشن عكس را كاهش می دهد. مثلاً اگر دوربین شما 6 مگاپیكسل باشد با ISO بالا ممكن است رزولوشن عكس 3 مگاپیكسل شود.

كاهش نویز و ISO بالا

دوربین های دیجیتال برای اصلاح نویز از یك نرم افزار كاهش نویز یا Noise Reduction استفاده می كنند. ولی این خاصیت می تواند كمی تصویر را تار كند. به این ترتیب شما جزئیات ریز عكس را از دست می دهید و لكه های رنگی در تصویر شما ظاهر می شود. هر چه ISO را بالاتر ببرید سیستم كاهش نویز فعالتر می شود و در نتیجه لكه های بیشتر و جزئیات كمتر در عكس خواهید داشت.

حال چگونه از ISO بالا استفاده كنم.

اگر دوربین دیجیتالی دارید كه به راحتی می توان آنرا ثابت نگه داشت تا حد امكان از ISO بالا استفاده نكنید. برای یك عكس مهم كه باید در نور كم گرفته شود از ISO پایین و سه پایه برای دوربین خود استفاده كنید.

زمانیكه در نور كم عكاسی می كنید بهتر است ISO را خود انتخاب كنید تا اینكه اجازه دهید دوربین مقدار ISO را برای شما انتخاب كند. دوربین خود را با بالاترین ISO ها امتحان كنید، تا بیشترین ISO موررد قبول شما مشخص شود.

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 4 دی 1389    | توسط: میلاد م    | طبقه بندی: آموزش عکاسی،     |
نظرات()