در هنگام عکاسی، نکته های ریزی وجود دارد که به آن ها کمتر توجه می شود. این نکته ها که رعایت آن ها نتایج "بزرگی" به همراه دارد، اغلب مهم تر از مسائل تکنیکی نظیر تعیین دیافراگم، سرعت شاتر، عدد ایزو، وایت بالانس، رزولوشن و ... هستند. برای اینکه عکس چشمگیر تری بگیریم، باید خلاق بوده و کمپوزیسیون (ترکیب بندی) را جدی بگیریم و سعی کنیم نگاه عمیق تری به آنچه می خواهیم به ثبت برسانیم، داشته باشیم.

قبل از کلیک کردن، بهتر است به هفت سوال زیر با دقت بیشتری پاسخ دهیم:

اگر قدری دوربین را بالاتر یا پائین تر بیاوریم؟ در واقع زاویه نگاه بسیار مهم است. اغلب عکس هائی که از سطح چشم eye level گرفته می شوند برای مخاطب خسته کننده و تکراری هستند گرچه این حالت برای عکاس ساده ترین راه گرفتن دوربین است. به یاد داشته باشیم که گاهی حتی چند سانتی متر بالا یا پائین تر گرفتن دوربین از سطح چشم، می تواند پرسپکتیو بسیار زیباتری ارائه دهد.

چند قدم به چپ یا راست چه تاثیری دارد؟ ایده بالا در این مورد هم صادق است. وقتی به چپ یا راست حرکت می کنیم گاهی به نماهای دراماتیک تری می رسیم. پس قبل از کلیک کردن، نماهای جانبی را هم تجربه کنیم.

آیا به اندازه کافی به سوژه نزدیکیم؟ به عبارت بهتر آیا فاصله مان تا سوژه مناسب است. بسیاری از عکاسان این اشتباه را مرتکب می شوند و اغلب فاصله شان تا سوژه زیاد است. بهتر است بیشتر کادر را با خود سوژه پر کنیم. هر وقت شک داشتیم که به اندازه کافی به سوژه نزدیک هستیم یا نه، چند قدم به جلو برویم و یا زوم کنیم.

آیا خط افق تراز است؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که عکس زیبائی گرفته اید اما بعداً دیده اید که در بکگراند، خط افق به چپ یا راست کج شده است. اگر نمی توانید خط افق را به درستی تراز کنید از سه پایه استفاده کنید و یا از خطهای سه گانه حالت live view کمک بگیرید.

آیا گوشه های تصویر از عناصر زائد پاک است؟ به یاد داشته باشیم که بسیاری از عناصر ناخواسته در اثر بی توجهی راه خود را به کادر ما باز می کنند و این مشکل اغلب در گوشه های تصویر مشهود است. این موضوع سبب پائین آمدن کیفیت بصری تصویر و از دست رفتن ساده گی می شود. پس قبل از کلیک کردن سعی کنید چیزهای اضافه در گوشه های تصویر و پس زمینه قرار نگیرد.

آیا تمام عناصر موجود در کادر، لازم هستند؟ برخی از عکاسان سعی می کنند تا جائی که ممکن است جزئیات بیشتری را در عکس خود ثبت کنند تا داستان را کامل تر شرح بدهند در حالی که اغلب عکس این موضوع صحیح است. ساده گی و ساده سازی از اصول اولیه ترکیب بندی مناسب است. پس تا جائی که می توانید عناصر اضافه را از کادر خود حذف کنید.

اگر سوژه اصلی را حذف کنیم، سایر قسمت ها چقدر جذابیت دارند؟ ممکن است در نگاه اول این موضوع بیهوده به نظر برسد، اما توجه به سایر عناصر موجود در کادر و نحوه صحیح استقرار و نوردهی آن ها با فرض نبود سوژه اصلی، حتما به جذاب تر شدن ثبت نهائی منجر می شود.

حالا می توانید کلیک کنید...!

7 Composition Questions To Ask Before You Click The Shutter   www.dpmag.com

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 4 دی 1389    | توسط: میلاد م    | طبقه بندی: دوربین،     |
نظرات()