فلاش الکترونیکی
Door at the State Capitol.  Lincoln, Nebraska
استروب الکترونیکی (فلاش الکترونیکی) که در سال 1931 توسط "داک ایدگرتون" در دانشگاه فنی ماساچوست اختراع شد. یک ابزار قدرتمند علمی بود به نحوی که با امکان پذیر کردن عکسبرداری هوایی در شب به پیروزی امریکا بر آلمان در سال 1970 کمک شایانی کرد. اما متأسفانه بلایی که فلاش استروب به سر عکاسی و مخصوصا عکاسان آماتور آورد . وحشتناک تر از بقیه تکنولوژی ها بود.
در روز های خوب قدیمی شما به عنوان یک عکاس آماتور که به طور قابل قبولی در مورد نور محیط اطراف سوژه دقت می کند.برای عکاسی از یک سوژه در یک روز کاملا ابری سوژه خود را در کنار یک پنجره بزرگ قرار داده و با گذاشتن دوربین روی سه پایه به دقت عکس برداری می کردید.
اما حالا ما چه می کنیم
بدون فکر سوژه را قرار داده و عکس می گیریم و دوربین پیشزفته ما به طور اتوماتیک نور محیط اطراف سوژه را سنجیده و اگر نور کافی نباشد کاستی را با فلاش الکترونیکی جبران می کند.اینگونه است که 90% افراد با دوربینی مجهز به فلاش الکترونیکی بیرون آمده و همچون آهویی که یه نورافکن به سر خود بسته باشد جست خیز می کنند و عکس برداری می کنند.
به یاد داشته باشید در سایه ملایم بیشتر می توانیم به چشمانمان در تشخیصص اشکال اعتماد کنیم. اما وقتی ارز فلاش الکترونیکی استفاده می کنید دیگر سایه های زیبا و مفید در عکس شما وجود ندارد و شما نمی توانید بر روی یک ویژگی خاص سوژه تأکید کنید.در این حالت شما دیگر نمی توانید صورت های بزرگ و چاق را لاقر و باریک نشان دهید و هنر حس آمیزی در عکس شما از بین می رود .شما در این حال فقط به ثبت تصاویری می پردازید که هیچ گاه ندیده اید و اصلا برای شما واقعی نیست.البته اگر در معدن کار می کنید و همیشه چراغی رو سر دارید حتی در روز روشن خوب پس به این صحنه ها عادت دارید.
خوب آیا همه اینها یعنی اینکه شما باید فلاش الکترونیکی خود را دور بیندازید؟بدون شک این چنین نیست. این فلاش های الکترونیکی در تصویر برداری در مواردی که نور شدید و نا مناسبی وجود دارد با برطرف کردن شدت سایه های خشن و عمیق به کمک شما می آیند.بنابراین فلاش الکترونیکی همانند دیگر تجهیزات به شرطی که درست و به جا مورد استفاده قرار گیرد می تواند مفید باشد.
 
لوازم جانبی فلاش:
1-استفاده از یک فلاش جانبی : معمولا در دوربین های اس ال آر جدید شما این امکان را دارید که با نصب فلاش اضافه تقویتی در قسمت بالایی دوربین کنترل فلاش به طور خودکار انجام شود. این مخصوصا وقتی به کار می اید که شما دستیاری ندارید و این همان کاریست که عکاسان عروسی و مجالس انجام می دهند.

2-انداختن نور روی سقف : ما همیشه انتظار داریم که نور از بالا بتابد . شاید به علت این است که آفتاب از بالا می تابد و در اکثر خانه ها نور سقفی استفاده می شود.
اگر شما در اتاقی هستید که نور کمی کمتر از حد قابل قبول است و سقف سفید دارد . کافیست فقط کمی منبع نور را به سمت بالا متمایل کنید تا نور به صورت مستقیم به سقف بتابد . تنها مشکل این روش زمانی است که به علت شدت نور محیط همانند آفتاب در ظهر شده و سایه ای زیر چشم تولید می کند . که البته این مشکل با تنظیم شدت نور تا حد بسیاری بر طرف می شود و یا می توان از یک منبع نور دوم برای تابش مستقیم نور به سوژه استفاده کرد البته باید در تنظیم نور این دو دقت شود.
3- ضمیمه ای برای منبع نور: انواع دریچه ها مخصوص وجود دارد که می تواند قسمتی از نور را به بالا و قسمتی را هم به طور مستقیم هدایت کند.من از مکعب هایی پلاستیکی استفاده می کنم که قیمتی کمتری از 20 دلار دارند.من این مکعب ها را برای ملایم  و یک دست کردن نور روی فلاش ها و منبع های نوری استفاده می کنم. هر چند که بعضی از شرکت ها تجهیراتی دست و پا گیر برای این کار تولید کرده اند.

4- استفاده از دو منبع نور یا دو فلاش : در این روش یک منبع نور برای نور دهی به سقف و منبع دیگر برای روشن نگه داشتن پس زمینه مورد استفاده قرار می گیرد این منبع های نور یا فلاش ها می توانند به صورت اتوماتیک کار کنند .الته اگر شما نسبت به موضوع نور حساس هستید می توانید به صورت دستی به کنترل انها بپردازید.

فلاش هاس الکترونیکی بیش از همه به کمک عکاسی رنگی آمده اند چرا که با وجود آنها در بسیاری از موارد دیگر نیازی به استفاده از فیلتر نیست.
Eve in Aer Lingus Business Class (thank you, Andersen Consulting). با تمام شدن بحث فلاش الکترونیکی موضوع نور به پایان رسید امیدوارم که تا اینجا از این مجموعه مقاله استفاده کرده باشید.بحث بعدی در مورد لنز است اما شروع ارائه این بحث در هی بیب هورا را موکول می کنم به نتیجیه بازخورد قسمت های ارائه شده بدیهی است . تا به اینجا میزان بازدید های انجام شده از این مطالب خوب و امیدوار کننده بود ولی هنوز از مفید بودن آن برای شما خوانندگان عزیز مطمئن نیستم. به همین علت از شما درخواست می کنم تا پس از مطالعه این مجموعه مقاله نظر خود را نسبت به مفید بودن آن و کیفیت ترجمه بفرمایید . بدون شک اگر شما از ارائه این مقاله که نوشته یکی از عکاسان حرفه ای است و در منبع معرفی شده درج شده و بنده آن را برای هی بیب هورا ترجمه کردم راضی نباشید از ادامه ترجمه این مقاله خودداری کرده و سعی می کنم تا مقالات مفیدتری برای ارائه در هی بیب هورا ترجمه کنم.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 30 آذر 1389    | توسط: میلاد م    | طبقه بندی: آموزش عکاسی،     |
نظرات()